Тютюнопаління
Тютюнопаління
Тютюн шкодить тілу, руйнує
розум, отупляє цілі нації.
О. де Бальзак
Тютюн завойовує світ
Тютюн родом з Америки. До відкриття Колумба тютюну в Старому Світі не знали.
Тютюн – багаторічна рослина родини пасльонових. Основними світовими виробниками і постачальниками тютюну є Китай, Індія, США, Бразилія, Туреччина, Киргизія. Тютюнові вироби-сигарети, цигарки, сигари, нюхальний тютюн виготовляють з листя на спеціальних тютюнових фабриках.
У тютюні налічується величезна кількість хімічних речовин, які мають шкідливий вплив на здоров’я людини. Серед них нікотин, анабазис, миш’як, синильна кислота, окис вуглецю, ефірні масла і смола, радіоактивний полоній-210.
У процесі горіння тютюну при температурі 600 ° С утворюється понад 4000 найшкідливіших для людини речовин. Твердження про те, що більшість з них вловлюється фільтром, далеко від істини, оскільки фільтр затримує не більше 20% містяться в тютюні шкідливих речовин. Інші потрапляють в організм.
Одна викурена сигарета середньої міцності масою 20 грам тютюну утворює: 0,0012 г синильної кислоти, 0,0012 г сірководню, 0,18 г нікотину, 0,64 г аміаку, більше 1 г тютюнового дьогтю.
Ці та інші речовини надають згубну дію на організм людини.
Нікотин – ураження нервової системи, органів дихання, травлення, почуттів, кровоносної системи.
Миш’як, синильна кислота – отруєння всього організму.
Нервово-сердечні отрути – хвороби серця і крові, нервово-психічні захворювання.
Радіоактивний полоній-210 – хвороби крові, ракові захворювання.
Канцерогенні смоли – ракові захворювання, хвороби органів дихання.
Чадний газ – порушення дихання, хвороби серця.
Стирол – порушення діяльності органів почуттів.
Вся ця “гидота” проходить через легені людини, всмоктується слизовими оболонками в кров, викликає наркотичну залежність.
Самим небезпечним речовиною в тютюні є нікотин – це безбарвна масляниста летюча рідина з неприємним запахом і пекучим смаком. Отруєння організму нікотином може настати при його потраплянні в кров, шлунково-кишковий тракт, на слизові оболонки і шкірні покриви. Відомі випадки смерті дітей, які пили воду, використовуючи для цього стару курильну трубку, з’їдали сигарету або викурювали сигару.
Куріння – причина смертельних захворювань
Смертельна доза для некурящого людини становить 50 -100 мг нікотину.
Вміст нікотину в одній цигарці коливається від 4 до 7 мг. У сигареті воно досягає 50 мг. Під час куріння 50% нікотину виділяється в навколишнє середовище, 25% руйнується, 5% залишається в недопалку, 20% потрапляє в організм. Нікотин разом з тютюновим димом проникає в дихальні шляхи, всмоктується в кров і розноситься по всьому організму. Через 7 секунд після початку куріння нікотин досягає клітин мозку і починає їх пригнічувати. У лічені хвилини його кількість у крові зростає у кілька разів. Нікотин збуджує нервову систему, призводить мозок людини у стан критичної збудливості, частішає серцебиття і піднімає кров’яний артеріальний тиск, знижує працездатність, гальмує циркуляцію крові в капілярах, зменшує апетит, порушує баланс вуглеводів. Немає такого органу і клітини, які б не вражалися тютюном в процесі куріння.
Регулярне куріння викликає наркотичну залежність – нікотіноманію, коли нікотин включається в процеси обміну речовин і стає необхідним.
- За даними Міністерства охорони здоров’я, в нашій країні палить: 70 – 77% чоловіків, 27% жінок, 42% підлітків і дітей.
- Першу сигарету юні українці пробують в середньому в 12 років. А у віці 16 -17 років постійно курять 45% хлопчиків і 16% дівчат.
- Курці-чоловіки втрачають у середньому 6,7 року життя, а жінки – 5,3 року.
- За даними ВООЗ, від хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно у світі помирають майже 5 мільйонів чоловік.
- За прогнозами вчених, до 2030 року вживання тютюну буде відносити по 10 мільйонів життів на рік і стане головною причиною смертності серед повнолітніх.
- У 20-му столітті куріння вбило 100 мільйонів чоловік, а в 21-му столітті від нього помре вже 1 млрд курців.
- У США від 20 хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно вмирають 430 тисяч людей, а в Україні – 80 тисяч осіб. У Європі куріння щороку забирає майже 0,5 мільйона життів.
- Внесок куріння в загальний відсоток смертності становить до 40%.
- Сума коштів, які витрачаються на лікування курців, перевищує суму доходів від виробництва табаковиробів.
Особливу небезпеку тютюнокуріння представляє для дітей. Шкільні роки – це період всебічного розвитку і становлення особистості, організму потрібно багато сил для подолання труднощів. Пристрасть школярів до куріння тільки заважає цим процесам. Нерідко куріння йде поруч з вживанням спиртних напоїв, що ще більше ускладнює ситуацію. Серед непитущих курці становлять 40%, а серед тих, хто п’є – 98%.
Курці хворіють стенокардією в 13 разів, інфарктом міокарда в 12 разів, виразкою шлунка в 10 разів, на рак легенів у 30 разів частіше в порівнянні з некурящими. Серце людини, яка палить робить в добу на 15 тисяч скорочень більше, а живлення організму киснем і іншими необхідними речовинами відбувається набагато гірше через звуження кровоносних судин у підлітків-курців. При курінні відбувається різке зменшення вмісту кисню в крові, що негативно позначається на роботі всього організму і особливо головного мозку.
Тютюновий дим подразнює слизову оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. Це призводить до пухкості ясен, утворення виразок у роті, запалення зіву, виникнення ангін. Тривале куріння призводить до звуження голосової щілини і осиплости голосу.
Тютюн особливо швидко і згубно діє на організм дівчаток: у них “в’яне шкіра”, спинити голос, втрачається репродуктивна функція. Кількість зморшок у курящих у 5 разів більше, ніж у некурящих. Куріння робить зовнішній вигляд дівчини мало привабливим: з’являється жовтизна на зубах і губах, шкіра набуває сіруватого відтінку, волосся блякне, з’являється неприємний специфічний запах з рота, порушується циклічність менструацій, грубіє голос. Жінка-дівчина стає дратівливою, запальною, нервовою. Паління є головною причиною народження дітей зі слабким здоров’ям, фізичними і розумовими вадами.
Головною причиною початку куріння дітей є наслідування старшим за віком, бажання здатися більш мужнім, дорослим, самостійним, незнання небезпек, пов’язаних з тютюном. Досить часто школярі, студенти курять “за компанію”.
Перша спроба куріння завжди викликає бурхливу реакцію організму: кашель, посилене виділення поту, нудоту, блювоту, запаморочення, почастішання дихання і серцебиття, звуження зіниць.
Перед тим як закурити першу сигарету, потрібно згадати, що тютюн приносить тільки шкоду, він є ВОРОГОМ НОМЕР ОДИН для людини.
Основним профілактичним заходом проти тютюнопаління є категорична відмова від паління
Головною умовою у відмові від тютюнопаління має бути бажання самого курця позбутися від цієї шкідливої та небезпечної звички. Найважчим періодом “лікування” є перші дні після припинення паління, коли бажання знову закурити стоїть на першому місці. Поступово болісне потяг до тютюнового диму слабшає і зникає взагалі. Полегшує процес прощання з сигаретою колективна відмова від шкідливої звички, активна фізична та розумова діяльність, зменшення кількості зустрічей з курцями, вживання кислих ягід і фруктів у період гострої потреби до тютюнового диму.
У перший час після відмови від тютюнопаління у людини можуть з’явитися головний біль, запаморочення, дратівливість, слабкість. Це нормальні реакції. Вони пройдуть після звільнення організму від отруйних речовин, які накопичилися в організмі за час куріння. Для прискорення цього процесу потрібно вживати фруктові соки, фрукти, овочі.
Ефективну допомогу курцям можуть зробити лікарі-наркологи.
Однією з форм куріння є так зване “пасивне куріння”. Пасивним курцем є та людина, яка сама не палить, але змушений дихати тютюновим димом, наприклад, в накуреному приміщенні або салоні автомобіля. Шкода від вдихання повітря, насиченого тютюновим димом, нітрохи не менше, ніж саме куріння. Намагайтеся уникати подібних ситуацій.
Великий лікар С. П. Боткін був завзятим курцем. Він помер у віці 57 років. Йому належать такі слова: “Якби я не палив, то прожив би ще років 10 – 15”.
Сигарети справедливо називають бомбою уповільненої дії; щоб вона не “вибухнула”, потрібно виконати дві умови:
Не починайте курити!
ЯКЩО ВИ ПАЛИТЕ, НЕГАЙНО Киньте палити!
Пам’ятайте: здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках.
Добра людська порада та медична допомога від лікаря-нарколога Рогози О.Л.
Залишити відповідь