Про тютюнопаління, алкоголь та наркотики для школярів

Три ворога людства: тютюнопаління, алкоголізм наркоманія,

Школярі! Нам належить важка розмова – розмова про підступних ворогів людства – тютюн, алкоголь та наркотики.

Напевно, ви не раз чули від дорослих – батьків і вчителів – про шкоду куріння, алкоголю і наркотиків. І не раз переконувалися, що деякі дорослі схильні до цих шкідливих звичок.

Немає потреби доводити, що алкоголь, тютюн і наркотики приносять величезну шкоду всьому людству. Немає жодної сфери нашого життя – чи йде мова про роботу, відпочинок, спорт, взаємини в родині, – куди б не вторглися алкоголь, тютюнопаління та наркотики, зазіхаючи на все, що дорого і свято для людини. Ці звички негативно впливають на всі сторони нашого життя: економіку, побут, моральне обличчя і свідомість людей.

Це далеко не повний перелік бід, принесених алкоголем, тютюном і наркотиками.

І юне покоління, якому належить жити в XXI столітті, повинна уникнути їх. Адже п’яницями, що палять наркоманами не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не попередили, не зупинили руку, простягнуту до сигарети, чарці або шприца.

Я постараюся переконати вас, школярі, що по-справжньому культурна людина не може зловживати тютюном, вином і наркотиками.

Як герої ваших мрій – артист, спортсмен або космонавт – перед стартом мобілізує всю свою волю і можливості, так і ви у свої 12-16 років перебуваєте на старті. На самому важливому для вас рубежі: ви стартуєте у доросле життя. І зустріти її ви повинні у всеозброєнні, добре підготовленими фізично і морально.

У добру путь!

Тютюнопаління

Тютюн шкодить тілу, руйнує

розум, отупляє цілі нації.

О. де Бальзак

Тютюн завойовує світ

Дійсно, тютюн родом з Америки. І хоча на старовинних китайських вазах зустрічаються малюнки із зображеннями людей, що палять, все ж до відкриття Колумба тютюну в Старому Світі не знали.

Історія прилучення європейців до куріння почалася так.

12 жовтня 1492 матрос Родріго Тріана з корабля “Пінта” славнозвісної флотилії адмірала Христофора Колумба закричав: “Попереду земля!”

Гримнув гарматний салют. На кораблях прибрали вітрила, і вони повільно рухалися до невідомої землі. Колумб вважав, що перед ним східний бере казкової Індії. Місцеві жителі називали свою землю, що виявилася островом, Гуанахані. Колумб дав їй нове ім’я – Сан-Сальвадор. Ця назва з тих пір носить один з Багамських островів.

У числі подарунків місцеві жителі піднесли Колумбу сушене листя рослини “петум”. Вони курили ці підсушені на сонці листя, згорнуті в трубочки.

У пошуках золота Колумб на право далі на південь і 27 жовтня 1492 висадився на узбережжі Куби. Мешканці зустрічали прибульців з головними в руках і з травою, що вживається для куріння, яку вони називали “сигар”. Дим цієї трави, за образним висловом Колумба, вони “пили”. При курінні “кожен робив з неї три-чотири затяжки, випускаючи дим через ніздрі”.

25 грудня 1492 корабель “Санта-Марія” зазнав аварію. Людей, цінний вантаж і гармати вдалося врятувати, проте на останньому найменшому кораблі “Ниньи” (“Дитинці”) неможливо було помістити екіпаж двох кораблів. (Третій корабель “Пінта” під проводом Мартіна Пінсона покинув Колумба.) На побудованому з уламків “Санта-Марії” форті “Навидад”, що означало “Різдво”, улаштувалися іспанці. Колумб з частиною екіпажу відправився до Європи, залишивши в якості свого заступника ченця Фра Романе Пано. Решта матроси були першими європейцями, навчилися курити від місцевих жителів. І хоча в поданні побожних іспанців пускати дим з ніздрів могли лише чорти, багато матросів і сам адмірал втяглися у це заняття.

Такий привабливою виявилася сила тютюну. І рослина, що отримало назву від імені провінції Табаго острова Гаїті, почало своє переможне хід по країнах і континентах. Після другого походу Христофора Колумба (1493-1496) насіння тютюну були завезені в Іспанію. Потім вони потрапили в сусідні європейські країни і в період великих відкриттів морськими та караванними шляхами були доставлені практично у всі куточки земної кулі.

Швидкому поширенню тютюну сприяло, звичайно, його дивну властивість – звична тяга до паління, з якою було дуже важко впоратися людині. Тепер-то ми знаємо про наркотичні якостях нікотину, але в ті далекі часи тютюну приписували незвичайні дії. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його дим відлякує хвороби, злих духів і т. п. Тютюн вважали стимулюючим і заспокійливим засобом. Тютюнові листя використовували як лікувальний речовина.

У середині 30-х років XVIII століття знаменитий шведський природодослідник Карл Лінней, який створив класифікацію тваринного і рослинного світу, привласнив тютюну родова назва “никотиана” на честь Жана Ніко, який почав першим культивувати тютюн в Європі.

Жан Ніко, французький посланець в Португалії, в 1559 році підніс французької королеви Катерини Медичі сухе листя тютюну з рекомендацією нюхати їх при головному болю, напади якої часто турбували королеву. Аромат тютюнового листя полегшував такі напади. Ніко дізнався про це від іспанського ботаніка і лікаря Миколи Менардеса, що опублікував книгу, в якій він представляв тютюн мало не ліками від усіх хвороб. Нюхання тютюну знайшло наслідувачів у середовищі придворної знаті, а при Франциску II, сина Катерини, також страждав на мігрень, стало своєрідною модою. До часу Людовика XIV нюхання тютюну було введено в коло придворного етикету.

Тютюновий порошок треба було в чомусь зберігати. І ювеліри не змусили себе чекати. Була винайдена табакерка яка стала необхідною приналежністю кожного любителя “тютюнового пилу”. Табакерки були справжніми витворами мистецтва. Високої досконалості в обробці табакерок досягли і майстра мініатюрного живопису. “У музеях і в наші дні ці вироби привертають до себе увагу переливами золота та срібла, дорогоцінних каменів і яскравих фарб.

Отже, до кінця XVI століття куріння проникло до Іспанії, Португалії, Франції, Англії та Голландії. Тридцятирічна війна сприяла поширенню куріння в Німеччині і Швеції. У Росії тютюн був завезений англійськими купцями в 1585 році через Архангельськ, а потім почав широко культивуватися на російській землі.

Не можна сказати, що тютюн безперешкодно проникав усюди. За релігійним (і економічним!) Мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, тютюн був оголошений “забавою диявола”. Римські папи пропонували навіть відлучати від церкви тих, що палять і нюхають тютюн. Для науки потомству п’ятеро ченців, викритих в палінні, були живцем замуровані у монастирській стіні. А в Англії за указом Єлизавети I (1585 р.) курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Однак Уолтер Ролі, фаворит двору королеви Єлизавети, популяризував куріння тютюну. Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова Стюарту, який відтяв голову Ролі з політичних мотивів, але, згідно з переказами, він постраждав за куріння.

Яків I оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і невідповідним для цивілізованої людини заняттям. Свою знамениту працю “Про шкоду тютюну”, опублікований в 1604 році, Яків I закінчив словами: “… звичка, противна зору, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів …” Це була перша популярна книга про шкоду куріння.

Поки Яків I обурювався, деякі лікарі прописували куріння як протиотруту від нежиті і лихоманки, а дехто вважав навіть, що вдихання тютюнового диму може застрахувати від чуми.

Куріння тютюну, а також застосування його як ліки (у вигляді настоїв, екстрактів, пігулок та ін) часто викликало важкі отруєння, нерідко закінчувались смертю. Це змушувало уряди різних країн вести боротьбу з курінням. Застосовувалися різні покарання, у ряді країн дуже жорстокі.

У Росії за царювання царя Михайла Федоровича викритих в палінні в перший раз карали 60 ударами палиць по стопах, у другій – відрізанням носа або вух. Після спустошливої ​​пожежі в Москві в 1634 році, причиною якого виявилося куріння, воно було заборонено під страхом смертної кари. При Олексія Михайловича, сина Михайла Федоровича, в спеціальному “Уложенні” від 1649 року було “велено всіх, у кого буде знайдено богомерзких зілля, катувати і бити на цапа батогом, поки не зізнаються, звідки зілля отримано”. Приватних торговців тютюном повелівалося “пороти, засилати в далекі міста”.

Але в цій боротьбі тютюн все ж виявився переможцем. Вірніше, перемогли плантатори, фабриканти і купці, які одержували величезні прибутки від торгівлі сигарами і цигарками. Створювалася справжня індустрія тютюнових виробів. А шкідливі властивості тютюну до XIX століття практично не були вивчені, і лікарі нічого не могли протиставити звичкою куріння. Звичка ж ця підкріплювалася потужною рекламою різного роду курильних трубок і іншого приладдя курця.

Торгівля тютюном не скорочувалася, доходи скарбниці значно зростали. Цей факт змусив багато урядів змінити своє ставлення до тютюну і використовувати його як джерело прибутків.

У Росії торгівля тютюном і куріння були дозволені в 1697 році в царювання Петра I, який сам став завзятим курцем після відвідування Голландії. Більш того, він всіляко схиляв до куріння своїх наближених і дозволив вільне ввезення тютюну з-за кордону, наклавши, правда, на нього високе мито.

Швидко і широко поширившись по планеті, тютюн став одним з найбільш відомих створінь рук людських в сучасній історії. Коли на Філіппінах у вологому тропічному лісі була виявлена ​​група людей, яка належала до культури кам’яного століття, – тасадаі, антропологи вважали важливим доказом ізоляції цієї групи те, що тасадаі не мали ніякого поняття про тютюн.

Звільніться від тютюнового полону

Тютюн – багаторічна рослина родини пасльонових. Основними світовими виробниками і постачальниками тютюну є Китай, Індія, США, Бразилія, Туреччина, Киргизія. Ринок тютюну є зростаючим і вельми перспективним. Тютюнові вироби-сигарети, цигарки, сигари, нюхальний тютюн виготовляють з листя на спеціальних тютюнових фабриках.

У тютюні налічується величезна кількість хімічних речовин, які мають шкідливий вплив на здоров’я людини. Серед них нікотин, анабазис, миш’як, синильна кислота, окис вуглецю, ефірні масла і смола, радіоактивний полоній-210.

У процесі горіння тютюну при температурі 600 ° С утворюється понад 4000 найшкідливіших для людини речовин. Твердження про те, що більшість з них вловлюється фільтром, далеко від істини, оскільки фільтр затримує не більше 20% містяться в тютюні шкідливих речовин. Інші потрапляють в організм.

Одна викурена сигарета середньої міцності масою 20 грам тютюну утворює: 0,0012 г  синильної кислоти, 0,0012 г сірководню, 0,18 г нікотину, 0,64 г аміаку, більше 1 г тютюнового дьогтю.

Ці та інші речовини надають згубну дію на організм людини.

Нікотин – ураження нервової системи, органів дихання, травлення, почуттів, кровоносної системи.

Миш’як, синильна кислотаотруєння всього організму.

Нервово-сердечні отрути – хвороби серця і крові, нервово-психічні захворювання.

Радіоактивний полоній-210 – хвороби крові, ракові захворювання.

Канцерогенні смоли – ракові захворювання, хвороби органів дихання.

Чадний газ – порушення дихання, хвороби серця.

Стирол – порушення діяльності органів почуттів.

Вся ця “гидота” проходить через легені людини, всмоктується слизовими оболонками в кров, викликає наркотичну залежність.

Самим небезпечним речовиною в тютюні є нікотин – це безбарвна масляниста летюча рідина з неприємним запахом і пекучим смаком. Отруєння організму нікотином може настати при його потраплянні в кров, шлунково-кишковий тракт, на слизові оболонки і шкірні покриви. Відомі випадки смерті дітей, які пили воду, використовуючи для цього стару курильну трубку, з’їдали сигарету або викурювали сигару.

Куріння – причина смертельних захворювань

Смертельна доза для некурящого людини становить 50 -100 мг (1 – 2 краплі) нікотину.

Нікотин двофазна дія на нервову систему. У першій фазі відзначається короткочасне збудження, що може створити помилкове враження загального підйому сил, припливу енергії. Друга фаза характеризується тривалим пригніченням та порушенням діяльності всіх функціональних систем організму. Нікотин, як будь-який наркотик, після короткочасного порушення викликає зниження пам’яті, уваги, уповільнює швидкість сприйняття і оцінки ситуації. Гостре отруєння нікотином призводить до наростаючої головного болю, запаморочення, утруднення дихання, порушення діяльності серцево-судинної системи, підвищення слино-і потовиділення, нудоти. У важких випадках відзначаються марення, сильна задишка, судоми, втрата свідомості. Смерть може настати внаслідок паралічу дихання та серцевої діяльності.

Вміст нікотину в одній цигарці коливається від 4 до 7 мг. У сигареті воно досягає 50 мг. Під час куріння 50% нікотину виділяється в навколишнє середовище, 25% руйнується, 5% залишається в недопалку, 20% потрапляє в організм. Нікотин разом з тютюновим димом проникає в дихальні шляхи, всмоктується в кров і розноситься по всьому організму. Через 7 секунд після початку куріння нікотин досягає клітин мозку і починає їх пригнічувати. У лічені хвилини його кількість у крові зростає у кілька разів. Нікотин збуджує нервову систему, призводить мозок людини у стан критичної збудливості, частішає серцебиття і піднімає кров’яний артеріальний тиск, знижує працездатність, гальмує циркуляцію крові в капілярах, зменшує апетит, порушує баланс вуглеводів. Немає такого органу і клітини, які б не вражалися тютюном в процесі куріння.

Регулярне куріння викликає наркотичну залежність – нікотіноманію, коли нікотин включається в процеси обміну речовин і стає необхідним.

  • За даними Міністерства охорони здоров’я, в нашій країні палить: 70 – 77% чоловіків, 27% ​​жінок, 42% підлітків і дітей.
  • Першу сигарету юні українці пробують в середньому в 12 років. А у віці 16 -17 років постійно курять 45% хлопчиків і 16% дівчат.
  • Курці-чоловіки втрачають у середньому 6,7 року життя, а жінки – 5,3 року.
  • За даними ВООЗ, від хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно у світі помирають майже 5 мільйонів чоловік.
  • За прогнозами вчених, до 2030 року вживання тютюну буде відносити по 10 мільйонів життів на рік і стане головною причиною смертності серед повнолітніх.
  • У 20-му столітті куріння вбило 100 мільйонів чоловік, а в 21-му столітті від нього помре вже 1 млрд курців.
  • У США від 20 хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно вмирають 430 тисяч людей, а в Україні – 80 тисяч осіб. У Європі куріння щороку забирає майже 0,5 мільйона життів.
  • Внесок куріння в загальний відсоток смертності становить до 40%.
  • Сума коштів, які витрачаються на лікування курців, перевищує суму доходів від виробництва табаковиробів.

Особливу небезпеку тютюнокуріння представляє для школярів. У першу чергу тютюн згубно впливає на нервову і серцево-судинну систему, що палять діти скаржаться на задишку при виконанні фізичного навантаження, у них відзначається недокрів’я, розлад травлення, уповільнення фізичного та розумового розвитку в порівнянні з некурящими. Куріння негативно впливає на успішність. Шкільні роки – це період всебічного розвитку і становлення особистості, організму потрібно багато сил для подолання труднощів. Пристрасть школярів до куріння тільки заважає цим процесам. Нерідко куріння йде поруч з вживанням спиртних напоїв, що ще більше ускладнює ситуацію. Серед непитущих курці становлять 40%, а серед тих, хто п’є – 98%.

Люди, які починають регулярно палити в шкільному віці, вмирають від раку легенів в 5 разів частіше в порівнянні з тими, хто почав курити в 25 років. Курці хворіють  стенокардією в 13 разів, інфарктом міокарда в 12 разів, виразкою шлунка в 10 разів, на рак легенів у 30 разів частіше в порівнянні з некурящими. Куріння для школярів в два рази небезпечніше, ніж для дорослих. Смертельна доза отруйних речовин для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, для школярів ця доза наполовину менше. Серце людини, яка палить робить в добу на 15 тисяч скорочень більше, а живлення організму киснем і іншими необхідними речовинами відбувається набагато гірше через звуження кровоносних судин у підлітків-курців. При курінні відбувається різке зменшення вмісту кисню в крові, що негативно позначається на роботі всього організму і особливо головного мозку.

Тютюновий дим подразнює слизову оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. Це призводить до пухкості ясен, утворення виразок у роті, запалення зіву, виникнення ангін. Тривале куріння призводить до звуження голосової щілини і осиплости голосу. Куріння сприяє розвитку ракових захворювань, особливо раку легенів. Курять школярі хворіють на рак легенів у 12 разів частіше, ніж люди, що почали курити в 25 років.

Тютюн особливо швидко і згубно діє на організм дівчаток: у них “в’яне шкіра”, спинити голос, втрачається репродуктивна функція. Кількість зморшок у курящих у 5 разів більше, ніж у некурящих. Куріння робить зовнішній вигляд дівчини мало привабливим: з’являється жовтизна на зубах і губах, шкіра набуває сіруватого відтінку, волосся блякне, з’являється неприємний специфічний запах з рота, порушується циклічність менструацій, грубіє голос. Жінка-дівчина стає дратівливою, запальною, нервовою. Паління є головною причиною народження дітей зі слабким здоров’ям, фізичними і розумовими вадами.

Головною причиною початку куріння школярів є наслідування старшим за віком, бажання здатися більш мужнім, дорослим, самостійним, незнання небезпек, пов’язаних з тютюном. Досить часто школярі курять “за компанію”.

Перша спроба куріння завжди викликає бурхливу реакцію організму: кашель, посилене виділення поту, нудоту, блювоту, запаморочення, почастішання дихання і серцебиття, звуження зіниць.

Перед тим як закурити першу сигарету, потрібно згадати, що тютюн приносить тільки шкоду, він є ВОРОГОМ НОМЕР ОДИН для людини.

Вчені НДІ наркології провели опитування 4 тисяч московських школярів-старшокласників. Результати:

  • не палили жодного разу в житті 28,2%, пробували курити 28%, курили понад 20 разів і курять постійно 43,8%;
  • половина всіх опитаних пробувала курити в перший раз у віці до 13 років, в основному в 11 років, деякі познайомилися з тютюном в більш ранньому віці;
  • хоча б одну сигарету в день викурюють більше 30% школярів;
  • епізодично курять 10%;
  • в порівнянні з результатами таких леї опитувань у 22 державах Європи з’ясувалося, що московські школярі “абсолютні лідери”, вони набагато випереджають у пристрасті до куріння своїх зарубіжних однолітків. Таке лідерство не повинно нікого радувати.

Поряд з безперечним негативним впливом тютюну на здоров’я підлітків, куріння пов’язане з необхідністю вирішувати ряд непростих проблем: де взяти гроші на сигарети, де і як курити непомітно від дорослих, як зберегти в таємниці свою пристрасть до тютюну, як пережити викриття, як поєднати заняття в школі, спортивні тренування із згубним впливом тютюнового диму, як кинути курити. Потрапляючи в нікотинову залежність, підлітки змушені хитрувати, брехати, збирати недопалки, красти гроші на сигарети.

Основним профілактичним заходом проти тютюнопаління є категорична відмова від паління

Головною умовою у відмові від тютюнопаління має бути бажання самого курця позбутися від цієї шкідливої ​​та небезпечної звички. Найважчим періодом “лікування” є перші дні після припинення паління, коли бажання знову закурити стоїть на першому місці. Поступово болісне потяг до тютюнового диму слабшає і зникає взагалі. Полегшує процес прощання з сигаретою колективний відмова від шкідливої ​​звички, активна фізична та розумова діяльність, зменшення кількості зустрічей з курцями, вживання кислих ягід і фруктів у період гострої потреби до тютюнового диму.

У перший час після відмови від тютюнопаління у людини можуть з’явитися головний біль, запаморочення, дратівливість, слабкість. Це нормальні реакції. Вони пройдуть після звільнення організму від отруйних речовин, які накопичилися в організмі за час куріння. Для прискорення цього процесу потрібно вживати фруктові соки, фрукти, овочі.

Ефективну допомогу курцям можуть зробити лікарі-наркологи.

Однією з форм куріння є так зване “пасивне куріння”. Пасивним курцем є та людина, яка сама не палить, але змушений дихати тютюновим димом, наприклад, в накуреному приміщенні або салоні автомобіля. Шкода від вдихання повітря, насиченого тютюновим димом, нітрохи не менше, ніж саме куріння. Намагайтеся уникати подібних ситуацій.

Великий лікар С. П. Боткін був завзятим курцем. Він помер у віці 57 років. Йому належать такі слова: “Якби я не палив, то прожив би ще років 10 – 15”.

Сигарети справедливо називають бомбою уповільненої дії; щоб вона не “вибухнула”, потрібно виконати дві умови:

Не починайте курити!

ЯКЩО ВИ ПАЛИТЕ, НЕГАЙНО Киньте палити!

Пам’ятайте: здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках.

 

В 2009 році Україна приєдналася до “Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну”. У найближчі роки в нашій країні мають намір ввести досить жорсткі заходи проти куріння. Подорожчають сигарети і досить значно. Припиниться реклама тютюнових виробів.

Згідно зі статистикою, в Україні палять 65 відсотків дорослих чоловіків і більше 40 відсотків жінок. І це не може не насторожувати. До дев’яностих років наша країна практично не знала такого явища, як масове куріння серед жінок.

Однак тішить той факт: за результатами досліджень, які регулярно проводяться в обласному центрі серед учнів, кількість курців школярів щорічно знижується. Якщо в 1996 році курив кожен другий школяр (48 відсотків за даними Черкаського обласного наркологічного диспансеру), то в 2007-м у мережі цієї шкідливої ​​звички догодили тільки 28 відсотків. Настільки значне зниження стало можливим завдяки продуманим і комплексним заходам щодо пропаганди здорового способу життя в системі освіти Черкаської області.

Висновок

Чому люди йдуть до театрів, на стадіони, в кіно, клуби? “Щоб відпочити, отримати задоволення”, – відповісте ви. А що таке задоволення? Все, що подобається, що викликає позитивні емоції. Однак заради “задоволення” випити вина деякі люди готові пожертвувати здоров’ям, навчанням, сім’єю, роботою. Як це пояснити?

Білоруський психолог Ю. М. Мерзляков ділить умовно всі задоволення на задоволення поповнення нестачі і задоволення надлишку.

Уявіть, що ви дуже голодні або вас долає спрага. Якщо вам у цей момент запропонувати їжу або джерельну воду, ви напевно відчуєте задоволення. Але наскільки? До тих, поки не наїстеся або не нап’ється. Але все-таки вам треба більшого. Ви хочете зустрітися з друзями, піти в кафе, словом, відпочити за столиком з кавою. Це вже задоволення надлишку.

Серед останніх багато корисних (відвідування музеїв, стадіонів, колекціонування і т. п.), але є й шкідливі. Найпоширеніші з них і самі згубні для здоров’я – куріння, вживання алкоголю, наркоманія.

Юнаки та дівчата! Ви познайомилися зі шкодою, що наноситься організму, психіці вживанням алкоголю, тютюну і наркотиків. А тепер сядьте і все гарненько ще раз обдумайте.

Подумайте про те, що вас чекає попереду, якщо ви будете курити, пити вино і вживати наркотики. Згадайте образи тих старих курців, яких ви знаєте: ось іде один з них – з жовтим, сухим, зморшкуватим обличчям, згорблений, що задихається, постійно кашляє … А ось другий – вимушений щохвилини зупинятися через що виникають при ходьбі болю в ногах. Або третій – так часто скаржиться на болі в області серця … Четвертий – якого недавно “швидка допомога” відвезла до лікарні з виразковою кровотечею …

Як кажуть, краще раз побачити, ніж сто разів почути. Всі звички, як ми вже знаємо, мають єдину основу – динамічний стереотип, тому їх поділяють на корисні і шкідливі тільки по відношенню до певних людських цінностей. Скажімо, гігієнічні (умивання, ранкова гімнастика, миття рук перед їжею і т. п.) і моральні (ввічливість, привітність, дисциплінованість і т.д.) звички – це корисні звички. А ось лихослів’я, куріння, пияцтво, вживання наркотиків – звички шкідливі і навіть небезпечні.

Чи важко боротися зі шкідливими звичками? Безумовно, але якщо підійти до цієї справи з усією серйозністю, гарненько налаштуватися на боротьбу, вивчити деякі прийоми, то порвати зі шкідливими звичками зможе практично будь-яка людина.

Приступаючи до роботи над собою, основні зусилля необхідно зосередити на формуванні позитивних звичок: не тільки позбутися шкідливої ​​звички (скажімо курити), але за цей час виробити в собі позитивну звичку. Саме на цьому шляху вас чекає успіх. В іншому випадку вольових зусиль витрачається багато, а бажаний результат залишається все так само далекий. Сутичка з самим собою – справа нелегка. Недарма багато хто вважає, що подолання звички до алкоголю, куріння чи наркотиків було в їхньому житті першим і найбільш сильним випробуванням волі. Найважче – зуміти подолати спокусу наодинці з самим собою, коли голова заповнена зрадницькими думками, а бажання випити, закурити або прийняти наркотики здається всепоглинаючим. Ось тут-то людина і пізнає самого себе, випробовує і загартовує свою волю, виробляє самодисципліну, удосконалює самоорганізацію. Витримав, дотримав одного разу дане самому собі слово – значить, навчився володіти собою.

Якщо ви все врахували, всі усвідомили, то зробіть ще одне зусилля і зважитеся ніколи не торкатися до сигарети, чарці або шприцу!

Пам’ятайте: здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *