Все, що потрібно знати про алкоголь.

Все, що потрібно знати про вживання алкоголю.

Вживання алкоголю і проблеми, пов’язані з цим, існують дуже давно. Останнім часом зростає вживання алкоголю у країнах Центральної і Східної Європи. У більшості країн значна частина населення вживає алкоголь у кількості, за якої таких людей можна віднести до групи ризику. Визначені поняття небезпечного і шкідливого для здоров”я вживання алкоголю.

Небезпечне вживання – це той рівень, який може завдати шкоди, якщо людина зловживає цим: (350 г етанолу чи більше за тиждень для чоловіків і 210 г або більше для жінок).

Шкідливе вживання – будь–яке вживання, що може завдати шкоди психологічному чи фізичному стану людини.

Існує певна залежність між дозою вживання алкоголю і різними фізичними, психологічними і психіатричними порушеннями, а також соціальною шкодою.

Вживання алкоголю пов’язано з соціально-демографічними, економічними і культурними факторами. Вважається, що вживають алкоголь більше чоловіки, ніж жінки. Серед представників обох статей вживання алкоголю знижується з віком. Рівень вживання алкоголю серед молоді є провісником рівня вживання в дорослому віці.

Пияцтво в сучасному українському суспільстві набуло особливо хворобливого характеру майже за всіма показниками – рівнем споживання алкоголю, захворюваності, смертності на грунті зловживання спиртними напоями, прилученням до споживання алкоголю наймолодшої частини населення та ін. Спостерігається все більше прилучення до алкоголю підлітків та жінок.

Розширення у сучасній Україні ринку алкогольних напоїв, їх розмаїття та легкість придбання, нав’язлива реклама, а також дуже розповсюджена серед населення країни своєрідна традиція вживання алкоголю стають причинами раннього вживання алкоголю та алкоголізації дітей та молоді.

За даними соціологічного дослідження 2007 року, 91% опитаних учнів віком 15-16 років хоча б один раз у житті вживали алкогольні напої. Відносно досвіду вживання алкоголю серед хлопців і дівчат, то цей показник майже однаковий у цій віковій групі (відповідно 91% хлопців та 90,5% дівчат). На сьогодні ніколи в житті не вживали алкогольних напоїв тільки 8% учнів (у віці 15-16 років).

Чи існують безпечні дози алкоголю? Думки наркологів із цього приводу різняться. Європейські фахівці вважають, що безпечний рівень коливається в межах 20-60г на добу в перерахунку на чистий 100% спирт для чоловіків (50-150г горілки) і 10-40г для жінок (25-100г горілки). Регулярне вживання алкоголю, що перевищує цю кількість, приводить до алкогольного отруєння організму. Більшість вітчизняних фахівців схильні вважати, що будь-яке регулярне вживання алкоголю вже є небезпечним. Тривале зловживання алкогольними напоями призводить до такого захворювання, як алкоголізм. У чоловіків при постійному вживанні хвороба формується протягом півтора-двох років (переважно до 30років), жінкам досить півроку – рік активного вживання (найчастіше у віці після 40 років). Останній термін упродовж якого виникає хвороба, стосується й підлітків. У поважному віці залежність виникає ще швидше.

Що відбувається в організмі людини в результаті прийому алкоголю:

Після вживання алкогольного напою алкоголь всмоктується у кров дуже швидко. За кілька хвилин він уже розноситься по всьому тілу і потрапляє в головний мозок. Після вживання алкогольного напою кровоносні судини розширюються, і алкоголь починає негативно впливати на серце. Після вживання алкогольного напою відбувається також і навантаження на печінку. Печінка – орган, що виводить алкоголь із організму людини. Чим більше випив, тим більше навантаження на печінку. Печінка виводить з організму людини 10 мл чистого алкоголю за 1 годину. Наприклад, якщо хтось випив півпляшки вина, то через три години після цього алкоголь усе ще буде знаходитися у нього в крові.

Алкоголь також впливає на м’язи. Після вживання алкогольного напою організм починає втрачати більше води за одиницю часу, ніж у звичайному стані. Людський організм на 72% складається з води. Втрата води для організму дуже небезпечна. Навіть при вживанні невеликої кількості алкоголю людина набагато повільніше реагує на зовнішні подразники і їй необхідно більше часу, щоб щось вирішити. Саме тому з людьми у цьому стані часто трапляються нещасні випадки.

Значна кількість випитого алкоголю може спричинити тремтіння рук і двоїння в очах. Людина стає емоційно неврівноваженою. Порушується здатність правильно оцінювати події, і, як наслідок людина втрачає контроль над собою і своїми вчинками. У стані алкогольного сп’яніння може трапитися ТАКЕ, про що ПОТІМ дуже пошкодуєш, але буде вже ЗАПІЗНО.

Вплив алкоголю на організм людини залежить:

  • від ваги і росту людини: чим менше людина важить і чим менший у неї зріст, тим швидше вона п’яніє. Організм дітей і підлітків ще не сформувався і не досяг фізичної зрілості. Діти і підлітки мають меншу вагу, ніж дорослі, і на зріст вони, як правило, також нижчі аніж дорослі. Отже, і сп’яніння настає набагато швидше;
  • від статі людини:при вживанні однакової кількості алкоголю, жінки п’яніють швидше і сильніше, ніж чоловіки. (Жінки, як правило, нижчі за зростом і мають меншу вагу). Організм жінки містить менше води. Обмін речовин також відбувається по-іншому, ніж у чоловіків. Якщо жінки зловживають алкоголем, проблеми зі здоров’ям у них з’являються раніше, ніж у чоловіків;
  • від проміжку часу міжвживанням їжі та вживанням алкогольного напою: чим більший проміжок часу між тим, як поїв, і тим, як випив алкогольний напій, тим сильніше сп’яніння. Найсильніше п’яніють на „порожній” шлунок;
  • від міцності і від специфікигазу в алкогольному напої:

міцні напої, наприклад горілка, а також шипучі напої, наприклад, шампанське, швидше всмоктуються в кров. Отже, від міцних і шипучих напоїв п’яніють швидше.

  • від кількості випитого:чим більше випив, тим сильніше сп’янів.

Що відбувається у результаті тривалогозловживання алкоголем:

Тривале зловживання алкоголю – це регулярне вживання великої кількості алкоголю упродовж тривалого часу.

Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку серйозних захворювань і веде до передчасної смерті.

Тривале зловживання алкоголем веде до таких захворювань:

  • до підвищеного артеріального тиску, серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарду й інсульту;
  • до виразки шлунку, хвороб печінки і цирозу печінки;
  • до раку губи і горла;
  • до психологічних проблем і розвитку депресії;
  • до алкоголізму.

Алкоголізм – це залежність людини від алкоголю.

Той, хто вживає алкоголь систематично, ризикує стати алкоголіком, тобто потрапити у психічну та фізичну алкогольну залежність. Вона тим важча, чим раніше людина починає пити.

Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кров’яного тиску, відчуття туги й неспокою, лихоманку, безсоння. Цей стан можна полегшити медичною допомогою;

Психічна залежність полягає у прагненні відчути стан сп’яніння, що витісняє всі інші інтереси, оскільки алкоголь стимулює в мозку „центр задоволення”.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль відіграють такі фактори:

  • соціальні(культурний та матеріальний рівень життя. Стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація);
  • біологічні (спадкова схильність; за даними досліджень, до 30% дітей, чиї батьки зловживали спиртним, можуть стати потенційними алкоголіками).
  • психологічні (психоемоційні особливості, здатність до соціальної адаптації та протистояння стресами).

Алкоголь схожий на інші наркотики. Він викликає психічну й фізичну залежність та зміну психічного стану людини – навколишній світ сприймається спотворено. При постійному вживанні алкоголь руйнує особистість.

Але зловживання спиртним – не єдиний фактор розвитку хвороби (алкоголізму); лише 10% людей, що – регулярно споживають спиртне, хворіють на алкоголізм.

Хто схильний до алкоголізму:

  • люди з підвищеною сприйнятливістю до алкоголю;
  • люди, в яких батьки страждали на алкоголізм;
  • особи самостійні або з неповних сімей;
  • особи, схильні до депресії або вороже налаштовані до всього, що їх оточує;
  • активні, імпульсивні, товариські підлітки, котрі прагнуть гострих відчуттів, якщо вони ростуть в обстановці асоціальності та спілкуються з тими, хто зловживає алкоголем.

Основним фактором сприйнятливості до алкоголю є ступінь сприйняття алкоголю організмом – толерантність до алкоголю. Цей фактор є вродженим і визначається особливостями організму. Підвищена толерантність – передумова хвороби на алкоголізм. Частіше підвищена толерантність до алкоголю спостерігається в тих дітей, батьки яких зловживали алкоголем.

Переважно схильність до вживання алкоголю передається по чоловічій лінії: батько – син.

Спадковий характер полягає не в передачі „гена потягу до алкоголю”, а в передачі механізмів, що відповідають за обмінні процеси. Порушення таких механізмів спричинюється не лише пияцтвом батьків, а й шкідливим впливом на генетичний код – радіаційним, хімічним, токсичним та інш. Тобто не вживання родичами спиртного – не гарантія того, що в дитини немає порушень у функціонуванні біохімічних процесів організму. Такі порушення і провокують хворобливий потяг до алкоголю. Саме тому навіть перша спроба алкоголю може стати небезпечною.

За даними соціологічних досліджень, повна сім’я (з обома рідними батьками), в якій виховується дитина, суттєво знижує ризик втягнення дитини до вживання алкоголю або принаймні віддаляє вік першої спроби спиртного дітьми.

Проблеми, пов’язані з вживанням алкоголю

Причини вживання алкоголю:

міфи і реальність

Вважається в побуті, що спирт є хорошим засобом для зігрівання організму. Вважається, що спирт має лікувальну дію не тільки при простудних, а й при цілому ряді інших захворювань, у тому числі шлунково-кишкового тракту, наприклад при виразці шлунку.

Існує переконання: алкоголь збуджує, підбадьорює, поліпшує настрій, самопочуття, робить бесіду більш жвавою і цікавою, що досить важливо для компанії молодих людей. Мовляв, недарма спиртне вживають „проти втоми”, при нездужаннях і практично на всіх святах.

Більше того, існує думка, що алкоголь є висококалорійним продуктом, який швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо, наприклад, в умовах походу і т.п. А в пиві і сухих виноградних винах до того ж є цілий набір вітамінів та ароматичних речовин. У медичній практиці використовують бактеріостатичні властивості спирту, вживаючи його для дезінфекції (при уколах і т.п.) готування ліків, але аж ніяк не для лікування хвороб.

Отже, алкоголь вживають для підняття настрою, для зігрівання організму, для запобігання хворобам та їх лікування, зокрема як дезінфікуючий засіб, а також як засіб підвищення апетиту й енергетично цінний продукт.

Де тут правда і де омана?

Один з пироговських з’їздів російських лікарів прийняв таку резолюцію стосовно шкідливості алкоголю: „… немає жодного органу в людському організмі, який би не піддавався руйнівній дії алкоголю; алкоголь не має жодної такої дії, яка б не могла бути досягнута та іншим лікувальним засобом, що діє корисніше, безпечніше і надійніше, немає такого хворобливого стану, при якому необхідно призначити алкоголь на будь-який тривалий час”.

Отже, міркування про користь алкоголю для здоров”я – досить поширене хибне уявлення.

Видатний психіатр і громадський діяч, борець із алкоголізмом, академік Володимир Михайлович Бехтерєв (1857-1927рр.) так охарактеризував психологічні причини пияцтва: „Уся справа в тому, що пияцтво є віковим злом, воно пустило глибоке коріння в нашому побуті і породило цілу систему диких питних звичаїв. Ці звичаї вимагають пиття і частування вином з будь-якої нагоди”.

Потреба в алкоголі не входить до числа природних життєвих потреб людини, як, наприклад, потреба в кисні або їжі, і тому сам по собі алкоголь не має спонукальної сили для людини. Потреба ця, як і деякі інші „потреби” людини (наприклад, куріння) з’являється тому, що суспільство, по-перше, виробляє даний продукт, і по-друге, „відтворює” звичаї, форми, звички й забобони, пов’язані з його споживанням. Зрозуміло, що ці звички не властиві всім однаковою мірою.

Які є «ефекти сп’яніння»

І. Негайні ефекти:

  1. Розслаблення, приплив сміливості, агресивність, зростаюча сонливість.
  2. Втрата контролю: підвищення впевненості у собі, сповільнення реакції.
  3. Сп’яніння:погіршення слуху, зору, погіршення координації, подвоєння в очах.
  4. Похмілля: спрага, головний біль, блювання.

ІІ. Віддалені ефекти(при тривалому вживанні)

  1. Пристрасть до алкоголю і залежність від нього.
  2. Захворювання печінки, мозку, шлунку, серця, кишкового тракту.
  3. Підвищення ризику нещасних випадків.
  4. Скорочення тривалості життя.

Що ж тягне за собою стан сп’яніння?

  • він викликає зміну поведінки людини, і вона стає непередбаченоюта небезпечною;
  • алкоголь винен у половині всіх скоєних вбивств;
  • більш, як половина всіх травмта нещасних випадків трапляється через сп’яніння;
  • багато випадків небажаної вагітностіта зараження венеричними хворобами відбулися саме у стані сп’яніння.

Алкоголь стягує свою алкогольну данину, підриваючи громадське й приватне життя і завдає шкоди:

  • незліченними фатальними дорожньо-транспортними випадками;
  • ушкодженнями і травмами;
  • пожежами в житлах і на виробництві;
  • випадками смертні через утоплення, самогубствами;
  • злочинами, пов’язаними з насильством;
  • фінансові проблеми, кар’єри, що не відбулися, розлучення;
  • уроджені дефекти і вади розвитку;
  • постійну емоційну шкоду, заподіювану дітям.

2011 рік. Спільний проект Лікарні Швидкої Медичної допомоги та Буковинського державного медичного університету

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *