Інфузійна терапія при алкоголізмі
Чи потрібні алкоголікові крапельниці?
Відповідь на це питання набагато складніше, чим видається. Найпоширеніша медична допомога алкоголіку – постановка крапельниці. Інші назви цієї процедури: “виведення із запою“, “витвереження”, “зняття похмілля”, “детоксикация” або скорочено “детокс”.
Дезінтоксикацію проводять практично всі державні установи, де можна поставити крапельницю.
Цим займаються практично всі лікарі, незалежно від спеціалізації: сімейні лікарі, терапевти, невропатологи, реаніматологи, лікарі “швидкої”. І те, що ці лікарі не наркологи, нікого не бентежить
Інфаркт міокарду лікує кардіолог, захворювання вуха чи носа – ЛОР лікар, захворювання нервової системи – невропатолог, пологи приймає акушер-гінеколог. Ніякий пацієнт не погодиться щоб апендицит йому вирізав травматолог. Все зрозуміло: кожний може мати уявлення про все, але бути справжнім фахівцем тільки в своїй спеціальності.
А тут все видається надзвичайно просто. В любій медичній літературі даної тематики описані схеми проведення дезінтоксикації. Ось одна із них:
Дезінтоксикационная терапія для «знаття похмілля» здійснюється введенням розчину глюкози внутрішньовенно з попередньою ін’єкцією інсуліну (до 10 од. підшкірно). Показані вітаміни В1, В6, С, РР, метіонін, глютамінова кислота, а також піротерапія (сульфозін, пірогенал). Доцільно внутрішньовенне уливання натрію тіосульфату (10-20 мол 30% розчину), підшкірне вдмухування кисню. Можуть бути призначені транквілізатори (еленіум – 20-40 мг; седуксен – 10-20 мг; еуноктін – 10-15 мг на добу й ін.), а також ноотропіл, пірацетам, енцефабол. Особливо ефективно призначення феназепама в дозі 1-3 мг у добу . При алкогольнім сп’янінні препарати вводяться до зникнення ознак алкогольної інтоксикації.
Читай і лікуй
Як правило, так все і проводиться в палатах денного стаціонару, на дому. Для більшої важності підключаються такі всім знайомі «модні» лікарські препарати як неогемодез, реополіглюкін, реосорбілакт, реамберін, глютаргін, ессенціале, тіотріазолін і інші. Чим більше – тим краще.
Кому
По правді кажучи, найбільш кваліфіковано про проведення дезінтоксикаційної терапії знають реаніматологи, токсикологи. Це саме ті фахівці, що якісно, спираючись на доказову медицину, нададуть допомогу при гострій алкогольній інтоксикації. Саме тому багато реаніматологів розглядають це як “свій город” і навіть зовсім щиро обурені, що існують якісь наркологи, які, чомусь займаються лікуванням «алкоголіків».
Менш умілу, а іноді зовсім незграбно проводять дезінтоксикацію лікарі інших спеціальностей.
Але чи все так добре? На жаль, ні.
«Даруйте – скажуть більшість з тих, хто хоч раз робив цю крапельницю: – Пив багато днів, було погано, доктор, щось там мені прокапав… Аж на очі розвиднилося! Ще крутилася голова і похитувало, але випити вже не хотілося!”
Як правило, поліпшення стану видне вже під кінець інфузії. Хворий «оживає»: зникає сірий колір лиця, зменшується тремор, проходить нудота. Багато після крапельниці просять їсти. І потім, я не знаю, у якому відсотку випадків, але напевно не в дуже маленькому, ця крапельниця все-таки врятувала життя. Тому, як стан алкогольного похмілля може ускладнитися іншими захворюваннями: інфарктом міокарда, гіпертонічним кризом, панкреатитом… і іншими невідкладними станами на фоні різкого зневоднювання із втратою електролітів.
Так що виходить, що крапельниця все-таки потрібна.
Уся справа в тому, що якщо похмілля не ускладнене якоюсь вторинною патологією, біохімія стану досить добре вивчена й призначення не мають потреби в складному аналізі.
Але детоксикация – це тільки перший етап допомоги залежному й сама по собі мало впливає на його вживання алкоголю надалі. Коли в залежного нормалізувався фізичний стан, йому потрібно допомагати з подоланням психічної залежності.
Є думка, що крапельниці тільки відсувають “дно” алкоголіка, мов, так би «помучився» 3-4 рази і одумався б. А так комфортно. Попив, прокапав на роботу. Попив, прокапався – жити хочеться. Ця думка має, безсумнівно, свою логіку, і сперечатися з ним досить важко.
Візьмуся порівняти початкові стадії алкоголізму з злоякісним новоутворенням. Грубо, але справедливо. Чим раніше виявлено захворювання – тим обнадійливіший результат лікування.
Як відомо, алкоголіки на превелику силу визнають себе алкоголіками, і тому хворим “вигідніше” звернутися до будь кого тільки не до нарколога.
Так, виходить, що крапельниця часто єдина можливість взагалі відверто поговорити із хворим, тому, як поза похміллям він нізащо до нарколога не звернеться. Не можна упускати цю можливість.
Так, сприйняття хворого настільки змінене, що багато взагалі не пам”ятають, про що говорили.
Але я особисто бачив людей, які після мого візиту все-таки подзвонили на контактний телефон.
Мені здається, що навіть якщо один із сотні після чергової крапельниці почне думати по-іншому, виходить, робота була не даремною.
Лікування алкоголізму в лікарні м.Жашків
Залишити відповідь