Алкоголізм лікується

Алкогольна залежність?

У лікарів і населення погляди  на вживання алкоголю  часто не співпадають. Більшість людей вважають зловживання алкоголем пороком, розпущеністю, безвідповідальністю, невихованістю, дурною звичкою, від якої можна позбутися, виявивши силу волі. Тому вони засуджують тих, що часто вживає алкоголь за те, що вони не можуть зупинитися, що часто створюють конфліктні ситуації, проявляють агресію та насильство.

Самі ж «часто випиваючі особи» пояснюють «свою любов до алкоголю» збігом обставин, традиціями, тяжким життям, проблемами, стресами.

Лікарі-наркологи  ж вважають алкогольну залежність важким хронічним прогресуючим захворюванням з високою смертністю. Хворобою біопсихосоціальною, тобто  хвороба душі, розуму й тіла.

Хто ж правий?

Напевно, праві всі.

Алкоголізм має складну  природу  виникнення.

        І перші чарочки горілки, келихи вина, фужери шампанського, що регулярно повторюються можна віднести до безпутства та незнання наслідків які можуть чекати в майбутньому. Початок алкоголізму виникає  з вини кожної окремої особи, що не могла сказати «ні» чи «не буду»; на совісті тих людей, в тому числі і рідних, що говорили «спробуй», «наливай», «випий за здоров′я».

Але уже при виникненні алкогольної залежності від людини залежить далеко не все. Коли людина ввійшла в запій і не може зупинитися – ця людина серйозно хвора і звинувачувати  її в цьому не правильно. Тут потрібна допомога лікаря. Професіональна допомога лікаря потрібна і при похмільному стані, і стані абстиненції (відміни, ломки), і обов′язково в разі виникнення алкогольної епілепсії (коли «кинуло») або алкогольного психозу («білої гарячки»).

Коли ж ми можемо сказати що у людини виникла алкогольна залежність (тобто хвороба)?  Невже тільки тоді коли людина весь час «не просихає» вживаючи щодня алкогольні напої, чи коли «валяється» під тином?

Чи виникає залежність після першої чарки? Безперечно ні! І після «гарного» святкування з великою кількістю алкоголю також ні.

Алкоголізм ніколи не починається раптово. До виникнення хвороби обов’язково існує період більш-менш регулярного вживання алкоголю, так званого “культурного” пиття (святкування днів народження, державних і релігійних свят, призначень на посаду, досягнень в роботі, чи просто з нагоди зустрічі та спілкування з друзями).

Цей період  має різну тривалість, в діапазоні від 1 року до 15 років. Схильні до алкоголізму люди, підлітки проходять цей етап дуже швидко, часом усього за кілька місяців, далі наступає період «малокультурного» пиття, що, по суті, означає перехід у першу стадію алкоголізму.

Алкоголіками не народжуються. Всі алкоголіки колись розпочинали пити культурно. Кожна людина, що систематично вживає спиртні напої, ризикує стати алкоголіком. І тут не важливо скільки випивається  (це завжди багато),  а важливо регулярність.

Рано чи пізно залежність обов′язково сформується.

Алкогольна залежність, є хронічне захворювання, що протікає в три стадії, які послідовно міняють одна одну. Перехід від однієї стадії алкоголізму  до іншої відбувається плавно й непомітно. При вживанні алкоголю розвиток хвороби незворотній.

ПЕРША – стадія психічної залежності.

У цій початковій стадії людина, відчуваючи підсвідомий потяг до алкоголю, захоплюється спиртним. Шукає друзів, компанії де можливе «розпиття»  алкогольних напоїв. Алкоголь для людини стає постійно необхідним засобом, щоб забути про неприємності й негоди, полегшити контакт із навколишніми, емоційно розвантажитися. Випив – настрій прекрасний, працездатність хороша, сексуальність підвищена, все в рожевих окулярах.

На жаль, люба алкогольно-залежна людина,  пити не вміє.

У стані сп’яніння здатна наламати дров. Після п‘янки спочатку виникає відчуття сорому, бажання зменшити частоту вживання. Але, через деякий час бажання випити не знає ні місця ні міри. Ми називаємо це втратою ситуаційного й кількісного контролю.

У цій стадії в людини знижується поріг чутливості до алкоголю, тобто  для сп’яніння йому потрібна доза в 2-3 рази більше, ніж раніше. Це ще не професіонал, але вже аматор високого розряду.

Самопочуття наступного дня  задовільне, потреби в похміллі поки немає.

З’являються амнезії. Поступово зникає блювотний рефлекс, що є захисним механізмом організму.

Людина може усвідомлювати про свої проблеми, а може і ні.

На цій стадії пити, як правило, не кидають, тому що здоров’я поки вистачає.

Рідко погоджується на лікування. Явної ж проблеми то не має. Що лікувати?

«Я не алкоголік», «коли захочу – тоді перестану пити».

Мотивація відсутня.

ДРУГА – стадія фізичної залежності.

До симптомів першої стадії приєднується основна ознака алкоголізму – абстинентний синдром (синдром відміни).

Регулярне надходження алкоголю в організм стає необхідним, і він так “звик” до алкоголю, що без регулярного його надходження не здатний нормально працювати.

Спочатку алкоголік здатний терпіти до вечора й «поправляє» здоров’я тільки після роботи.

Наступний етап залежності наступає, коли до вечора алкоголік дотерпіти вже не може й похмеляється в обідню перерву.

Надалі  й до обіду терпіти більше незмога, і опохмелення відбувається з ранку, причому згодом  усе раніше й раніше. Ранкове похмілля вказує на перехід алкоголізму в запійну стадію.

Запої – це вживання алкоголю 3 дні підряд і більше.

Запій – це хворобливий стан, коли люди не в силах протистояти найсильнішому потягу до алкоголю, що виникає при спробі припинити пити. Так як  при зниженні концентрації алкоголю в крові виникає погіршенням самопочуття. Як правило більшість  залежних людей п’ють – запоями, з перервами. На жаль, з часом тривалість запоїв збільшується, а перериви між ними зменшуються.

В 2-й стадії хвороби  неминучі проблеми в родині, на роботі (якщо й те, і інше ще не загублено). Життя йде під укіс, стає неконтрольованим, але зізнатися в цьому самому собі страшно. Я не алкоголік. Хоч алкоголь займає основне місце у свідомості, без спиртного життя здається безглуздим. Родина, діти, робота й все інше йдуть на другий план.

Саме на цій стадії виникає біла гарячка, епілептичні судоми.

І хоч толерантність до алкоголю зросла у 4-5 разів (може випити близько літра міцних алкогольних напоїв не п‘яніючи – професіонал, «орел») внутрішні резерви організму вичерпалися й здоров’я вже не те. На цій стадії уже робляться  часті спроби кинути пити.

ТРЕТЯ – стадія деградації особистості.

Закономірний фінал багаторічного зловживання алкоголем.  Розплата за давно втрачене задоволення.

На цій стадії алкоголік стає байдужним до близьких, не дотримується самих елементарних правил моралі й етики, відсторонено ставиться до свого поводження. У нього погіршується пам’ять, знижується інтелект.

Це не аматор, тим більше не професіонал, це руїна.

Кінець прогнозований, стандартний, одинаків для всіх. В своїй основі хвороба у всіх, без виключення, протікає однаково. Якщо думаєте, що Вас це не стосується. Не думайте. Винятків не буває.

Так як ця хвороба надзвичайно хитра.

Розвивається поволі, інколи роками.

Не має явних, зовнішніх і зрозумілих для людини симптомів.

Відсутня явна шкода від випитого алкоголю.

Прозріння в необхідності лікування алкогольної залежності настає надто пізно. Але, в любому випадку рано-чи пізно доводиться приймати певне рішення з метою запобігти ще більшої біди як для людини, яка вживає, так і для всієї його родини.

Позбутися алкоголізму  буде зовсім не просто. Можна спробувати самим боротися з цією хворобою, але швидкого, безболісного і позитивного результату отримати, швидше за все, не вдасться.

Лікування алкоголізму вимагає системного і професійного підходу, під наглядом і постійною участю кваліфікованих фахівців.

І не існує жодного методу лікування, що не має недоліків, що дає 100% гарантію лікування.

Найбільшої довіри, заслуговує комбінована методика лікування алкогольної залежності.

На перший план висувається психотерапевтична підготовка.

Це створює у людини мотивацію на тверезість. Тобто, людина сама розуміє, що у неї є проблеми пов’язані з алкоголем та варто кидати пити. Це найважливіша частина методу, тому що без правильної мотивації людини – всі подальші маніпуляції марні.

Наступний етап – переривання запою; дезінтоксикаційне  або симптоматичне підготовче медикаментозне лікування.

Як правило, вивід з запою проводиться таблетованими лікарськими засобами і має на меті перервати вживання алкоголю без виникнення ускладнень (психозу, епілептичних нападів).

Дезінтоксикаційна терапія призначається для очищення організму від надлишкових продуктів розпаду алкоголю (ацетону, альдегіду).

Один з основних етапів алкогольної залежності – противорецидивна  і  подтримуюча терапія.

Вона досягається застосуванням наступних методів:

  1. Психотерапія.

Включає такі методи, як “кодування по Довженко” і “НЛП”, заговори, молитви.

2. Хімічна блокада.

Ґрунтується  або на сенсибілізації організму (підвищенні чутливості до токсичної дії алкоголю), або зменшенню патологічного потягу до алкоголю, або блокаді «рецепторів задоволення». 

3. Умовно-рефлекторна терапія зводиться до вироблення у хворого рефлекторної нестерпності до алкоголю (запаху, вигляду, смаку), викликати різні, головним чином, гострі вегетативні реакції організму на подразник, негативного (блювотного) рефлексу на алкоголь.

Вказані методики можуть поєднуватися в різних варіантах, як між собою, так і усередині кожної з груп – комбіновані методи

Будь-яке лікування дає всього лише поштовх до одужання, надію. Після будь-якого лікування все одно доведеться напружити всі залишки своєї сили волі і уникати зривів.

Заключний етап сучасного європейського методу лікування алкоголізму – робота з спів залежними. Членами сімей, друзями, співробітниками. Загалом, з тими людьми , з якими колишній алкоголік проводить найбільше часу . Нарколог спілкується з цими людьми для того , щоб в оточенні хворого створилася така атмосфера, в якій йому не буде хотітися випити. Метою цього етапу є зберегти період ремісії якомога довше, адже правильне ставлення до хворого це дуже важливий момент соціальної та фізичної реабілітації.

Відповідальність перед близькими, почуття необхідності для рідних, – один з наймогутніших стимулів, що допомагає алкогольно-залежній людині видужати.

Алкоголізм лікується! Бажанні вирішити проблему – завжди принесе бажаний результат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *