Що таке ШОЕ?

Що собою являє лабораторна діагностика запалення ХХІ ст?

#INgeniusEvidence #INgenius

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) — широко використовуваний скринінг-тест при підозрі на запальні захворювання. Він може також надати вказівки в ході оцінки запальних захворювань.

На ШОЕ в основному впливає склад білків плазми. Негативний заряд еритроцитів змушує їх відштовхуватися один від одного, а їх осідання відбувається повільно. Білки плазми, які частково нейтралізують негативний заряд еритроцитів (зниження Zeta-потенціалу), призводять до більш швидкої агломерації еритроцитів. Тому, ці білки також носять назву агломеринів. До них, зокрема, відносяться білки гострої фази (наприклад, фібриноген), що виділяються при запальних реакціях. Напротивагу цьому, негативно заряджений альбумін, знижує ШОЕ.

Роками ми використовували вищезгаданий показник як невід’ємну частину діагностики запалення. Та що ж відомо про нього на сьогодні?

📌 ШОЕ властива висока чутливість. Чутливість — це той показник, який вказує, у якого проценту хворих пацієнтів, при проведенні певного аналізу, дане захворювання буде встановлено, — тобто настане позитивний результат тесту.
📌ШОЕ й до сьогодні грає важливу роль при діагностиці деяких ревматологічних захворювань.
📌Показники ШОЕ корелюють з інтенсивністю запалення.

ПРОТЕ:

📌ШОЕ властива неспецифічність. Специфічність — такий показник, який вказує, який відсоток здорових досліджуваних, при проведенні конкретного аналізу для діагностики деякого захворювання, будуть визнані вірно здоровими.
📌Тест не підходить для скринінгу здорових.
📌Нормальні показники ШОЕ НЕ виключають вірусну та бактерійну інфекції!
📌Злегка підвищена ШОЕ не вказує на наявність запалення в організмі.
📌Підвищенні значення ШОЕ властиві й таким станам/хворобам як: гіперліпопротеїнемія, злоякісні новоутворення, анемії, гемоліз, лейкози.

Які ж тести застосовувати?

🔥Уточнення показників інтерлейкіну-6 допоможе вам запідозрити наявність запалення в організмі ще за добу-дві до появи клінічної симптоматики! Особливо підходить для ранньої діагностики сепсису (в тому числі сепсису новонароджених) та як прогностичний критерій післяопераційних запальних ускладнень чи реакцій відторгнення.

🔥Всім відомий С-реактивний білок. Цей показник, як і ШОЕ, корелює з інтенсивністю запалення. Зверніть увагу, що при наявності у крові високих концентрацій даного білка, встановлення ІЛ-6 вже не має сенсу (короткий час напіврозпаду, а як наслідок — низькі концентрації на момент підвищення С-РБ). Важливо зауважити, що його концентрація може майже не змінюватися при наявності у пацієнта автоімунних захворювань.

🔥Прокальцитонін. Прекрасний показник не лише для діагностики запалення, але й для менеджменту антибіотикотерапії. Так, до прикладу, при підозрі на респіраторну інфекцію, пацієнту зі значеннями прокальцитоніну нижче <0.25 µg/L антибіотикотерапія не рекомендується. Також прокальцитонін НЕ зростає при вірусних захворювань, що може служити критерієм для диференційної діагностики можливої інфекції.

#запалення #діагностика #показники #кров #плазма
#AZArticle

Авторка: Anastasiia Zlotnyk
Джерело: https://cutt.ly/se97unP
https://cutt.ly/Te942iK
https://cutt.ly/ie942Q2
https://cutt.ly/de942GA
https://cutt.ly/Be97fYq
Зображення: https://cutt.ly/ze9493q

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *