Життя з стенокардією

У структурі захворювань серцево-судинні недуги та їх ускладнення займають одне з провідних місць. Про попередження та профілактику стенокардії, ми ведемо розмову з районним кардіологом Н.А.САМЕЛЮК.

Що таке стенокардія?

Стенокардія – це приступи раптового болю в грудях внаслідок гострої нестачі кровопостачання серцевого м’яза, клінічна форма ішемічної хвороби серця.

Зазвичай, пацієнт відчуває важкість чи біль в центрі грудей, що може поширюватись до рук, шиї, спини. У декого біль може віддаватись в нижню щелепу і зуби. Симптоми, як правило, зникають через 10-15 хвилин. В одних випадках напад болю досить сильний в інших – лише слабкий дискомфорт.

Що може спровокувати приступ стенокардії?

Приступ стенокардії може бути спровокований фізичною активністю чи емоційним перенапруженням. А також при ходьбі – в результаті прискорення при підйомі вгору, при різкому зустрічному вітрі, після вживання їжі або з важкою ношею. Іноді виникає і під час сну. Стенокардія в більшості випадків зумовлена атеросклерозом артерій серця, дефіцитом серцевого кровопостачання.

Що Ви порадили найперше робити тим, у кого виник приступ цієї хвороби?

Якщо виник приступ стенокардії, слід припинити те, що ви робили, і відпочити в повному спокої до зникнення дискомфортних відчуттів. Для усунення дискомфорту також може бути потрібний прийом лікарських засобів. У більшості випадків це нітратні препарати у вигляді таблеток або аерозолів під язик. Якщо ви прийняли ліки і після 15 хвилин почуття тяжкості або болю зберігається, слід терміново звернутися  до лікаря.

Як лікувати стенокардію?

Більшість пацієнтів з діагнозом “стенокардія” отримують спочатку лікарську терапію, але деяким потрібна коронарна ангіопластика чи аорто-коронарне шунтування.

Ліки даватимуть позитивний ефект, здійснюючи різні впливи: знижувати ймовірність формування згустків крові (тобто попереджувати інфаркт); покращувати кровопостачання серця; зменшувати навантаження на серце; знижувати рівень холестерину в крові (попереджувати розвиток атеросклерозу).

Звертаю увагу громадян, в яких виникають проблеми з серцем. У вас завжди повинен бути з собою достатній запас ліків.

Що слід робити, щоб попередити приступи стенокардії?

Щоб попередити прогресування захворювання, я б порадила застосувати деякі профілактичні заходи. Зокрема, не курити. Адже куріння – одна з грловних причин коронарної хвороби серця, особливо серед людей молодшого віку.

Інший профілактичний захід – це лікування гіпертонії. Якщо у вас високий артеріальний тиск, його необхідно контролювати і знижувати до нормального рівня.

При стенокардії необхідно намагатися мати артеріальний тиск нижче 140/ 85 мм рт. ст.

Чи повинні бути певні обмеження в харчуванні?

Так. Режим харчування допоможе уникнути приступів стенокардії. Необхідно слідкувати за рівнем холестерину в крові, скоротити споживання всіх жирів, які містяться в м’ясних і молочних продуктах. Слід пам’ятати про “приховані жири”, які містяться в тортах, кексах, печиві. Замініть жирну їжу макаронними виробами, хлібом і картоплею. Споживання риби і риб’ячого жиру один-два рази в тиждень також є корисним.

Споживаючи більше фруктів і овочів, ви також зменшите ймовірність розвитку захворювань серця.

Крім того, необхідно контролювати масу тіла, дотримуючись рекомендованої маси тіла. Цим ви знизите рівень артеріального тиску і зменшите роботу, яку необхідно виконувати серцю.

А як щодо фізичних навантажень?

Якщо у вас стенокардія, рекомендую помірні ритмічні вправи, такі як швидка хода, їзда на велосипеді або плавання. І останнє, якщо у вас стенокардія, навчіться заспокоюватися і розслаблятися.

Записала Катерина РАДЗІВІЛ  “Жашківщина”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *