Обережно – остеопороз!
Остеопороз – досить поширене і небезпечне захворювання. Про те, чим небезпечна ця хвороба та як запобігти її виникненню, розповідає завідуючий травматологічним відділенням районної лікарні Володимир КІЗЯН.
Отож, що таке остеопороз?
– Остеопороз означає, що у кістках знижений вміст кальцію, необхідний для підтримки їхньої форми і міцності. Крім того, змінюється структура кісткової тканини, зменшується її маса. Значно збільшується ризик переломів, які виникають навіть при невеликих травмах.
Відомо, що остеопороз уражає кожну третю жінку і кожного дванадцятого чоловіка після 50 років. Найчастіше це захворювання розвивається в жінок на фоні гормональної перебудови організму.
За якими ознаками можна виявити хворобу та чому вона небезпечна?
– Типовими симптомами остеопорозу є переломи хребта, шийки стегна і променевої кісти в результаті мінімальної травми: людині часом досить оступитися або упасти. Деформація грудного відділу хребта може призводити до утрудненого дихання через зменшення простору під ребрами, болю в боках, до порушення сечовипускання. У деяких жінок постійний біль викликає підвищену чутливість, невротизацію.
Чим спричиняється виникнення остеопорозу?
– Всього в організмі 1200 грамів кальцію, 99 відсотків якого знаходиться в кістках. Існує постменуальний, віковий та ятрогенний (пов’язаний із вживання медикаментів, особливо гормонів) остеопороз. Процес будівництва і розсмоктування кісткової тканини триває постійно. Він регулюється гормонами та вітамінами. Найважливіші – це гормони іцитовидної та паращитовидної залози, кори піднирників, статеві гормони, вітамін Д, С, ряд мікроелементів.
При захворюванні печінки, кишковика, нирок значно порушується засвоєння організмом кальцію, фосфору, вітамінів, що одразу ж порушує їх обмін у кістковій тканині. Не кожен препарат кальцію засвоюється організмом, а для цього потрібні мікроелементи: магній, цинк, марганець, кремній, бор та інші. Рецепти народної медицини вживати яйцеві шкаралупи ефективні тільки на 10 відсотків.
При постменуальному остеопорозі, коли виключаються залози внутрішньої секції, разом із комплексним препаратом необхідно вживати замісники статевих гормонів для жінок.
Другою причиною розвитку остеопорозу є стероїдна терапія (ревматизм, бронхіальні астма, поліартритта інші). Діагностика остеопорозу дуже складна, і проводиться тільки у спеціальних лабораторіях:
Як же лікується ця хвороба?
– У кожному конкретному випадку терапія визначається індивідуально. У жодному разі не можна займатися самолікуванням. Наприклад, локальний (місцевий) остеопороз найкраще лікувати масажем, спеціальними фізичними вправами. Інші види – комплексно.
Крім естрогенів і препаратів кальцію, застосовуються препарати для припинення втрати кісткової маси, збільшення її, зменшення болю в хребті і периферичних кістах; ліки для відновлення психоемоційного стану.
Які заходи профілактики допоможуть уникнути виникнення захворювання?
– Насамперед – це правильне і повноцінне харчування із вживанням м’ясних, молочних продуктів, свіжих овочів. Чимале значення має фізична активність (гімнастика, плавання, їзда на велосипеді, швидка ходьба, заняття на тренажерах тощо).
Сьогодні досить ефективними вважаються вітамінно-мінеральні комплекси, де всі мікроелементи та вітаміни збалансовані таким чином, що майже 100-відсотково засвоюються організмом. Це – ципанін, кальцемін, пивні дріжді, із комплексів мікроелементів, кальцій-вітрум + вітамін Д та інші. Консультації щодо вживанні цих препаратів можна отримати у лікарів-ортопедів, травматологів, лікарів-гінекологів, лікаря-ендокринолога.
Записала Віталія КОТИК. (“Жашківщина”)
Залишити відповідь