Кашель у дітей
Кашель – це клінічний симптом, який є захисною реакцією організму, спрямованою на звільнення дихальних шляхів від слизу, мокротиння, різних хімічних речовин та сторонніх тіл.
Причини кашлю у дітей різноманітні. Серед них потрапляння стороннього тіла у дихальні шляхи (дрібні іграшки, їжа), подразнення слизової оболонки надмірно сухим повітрям, хімічними речовинами (тютюновий дим, парфуми), алергічні захворювання (бронхіальна астма), інфекційно-запальні захворювання (ГРВІ, пневмонія, коклюш, туберкульоз), психогенні розлади, побічна дія деяких ліків, аномалії розвитку органів дихання, тощо.
За характером розрізняють сухий кашель та вологий кашель. Сухий кашель часто супроводжує гострі респіраторні вірусні інфекції: ларингіт, фарингіт, трахеїт, або виникає у відповідь на подразнення слизової оболонки дихальних шляхів алергенами, хімічними речовинами. Перехід сухого кашлю у вологий розцінюють, як поліпшення стану дитини.
Обов’язково зверніть увагу, чи кашель супроводжується підвищенням температури, збільшенням частоти дихання, нічною пітливістю, виділенням густого мокротиння із прожилками крові, ядухою (задишкою), втратою апетиту або розладами сну, болем у грудній клітині. У таких випадках слід негайно звернутися до лікаря.
Слід знати, що лікувати кашель потрібно у випадку, коли він значно погіршує самопочуття дитини. Насамперед потрібно встановити та усунути причину кашлю (лікування захворювання, що спричинило кашель, припинення контакту з алергеном, тощо).
Важливе значення має покращення умов, в яких знаходиться хвора дитина: приміщення слід частіше провітрювати, повітря у приміщенні необхідно зволожувати. Потрібно збільшити кількість рідини, що вживає дитина у вигляді теплого чаю,трав’яних зборів. Головний кінець ліжка слід підняти, щоб полегшити відкашлювання. Ефективним є дренажний масаж, в поєднанні з лікарськими засобами.
Медикаментозна терапія кашлю включає відхаркувальні, на основі лікарських рослин: коріння алтею, плодів анісу, трави і паростків багульнику, кореневища і коріння див’ясилу, трави термопсису, тім’яну, фіалки трибарвної, материнки, листя мати-й-мачухи, листя подорожнику, коріння солодки, соснових бруньок.
АЦЦ є препаратом вибору за наявності в’язкого, слизово-гнійного або гнійного мокротиння у дітей зі зниженим синтезом сурфактанту при недоношеності, тривалому перебігу бронхіту, пневмонії, муковісцидозі. Крім того, препарат має виражені антиоксидантні та антитоксичні властивості. Механізм його дії заснований на розрідженні в’язкого, бронхіального секрету шляхом руйнування дисульфідних зв’язків кислих мукополісахаридів, без збільшення об’єму мокротиння. Терапевтичний ефект настає вже після першої доби лікування. Препарат має різноманітні форми випуску і дози, що дозволяє використовувати його для дітей різного віку.
Призначати препарати повинен лише кваліфікований лікар! Сумлінно виконуйте всі призначення педіатра, пам’ятайте, що самолікування може зашкодити дитині.
О.С.КРИВДА, інструктор з сан освітньої роботи
Залишити відповідь